Wszystko o: swetrach z kaszmiru

W tym momencie nastąpiła jakaś wielka moda na kaszmir. Producenci odzieży sięgają po niego dosłownie na potęgę, jednakże ta podaż wynika z naturalnego popytu. Klienci stali się chyba bardziej świadomi. Wiedzą już, że od tego, co będą wybierać w sklepach, zależy dalsza przyszłość całego środowiska. Domyślają się też, że wysokojakościowe naturalne materiały, takie jak kaszmir, znacznie lepiej zatroszczą się o ich skórę i jej zdrowie niżeli sztuczny akryl bądź nieoddychający poliester. Kaszmir zyskał drugie życie. A to dobrze, bo jest on naprawdę jednym z cenniejszych materiałów.

Dlaczego kaszmir jest taki drogi?


Oczywiście dałoby się znaleźć materiały droższe od kaszmiru, ale mimo wszystko należy on do grona tworzyw najbardziej luksusowych i najbardziej wartościowych. Tani zdecydowanie nie jest. Niektórych może być nie stać na zakup prawdziwych swetrów z kaszmiru, jednakże warto na chwilę pochylić się nad tą kwestią, bo to, że coś jest drogie, nie oznacza wcale, że jest kierowane wyłącznie do osób zamożnych. No bo przez jak długi czas można ponosić klasyczny kardigan z akrylu? Takie rzeczy zazwyczaj nie nadają się do użytku już po jednym sezonie, dlatego co z tego, że kosztują sto złotych, skoro już po paru miesiącach te sto złotych dosłownie wyrzuca się do kosza. Czy nie lepiej odmówić sobie dwa lub trzy razy zakupu mało wartościowego ubrania ze sztucznej tkaniny, by zebrać te pieniądze do kupy i ostatecznie przeznaczyć je na inwestycję w kaszmirowy sweter? Ten wyrób o klasycznej formie będzie kosztować mniej więcej dwieście lub trzysta złotych. Wbrew pozorom wcale nie tak dużo, gdy myśli się o tym, że można go będzie nosić i używać latami, a nieraz i do końca życia.

Jakie są właściwości kaszmiru?


Gdyby swetry z kaszmiru nie miały kilku wyjątkowych właściwości, nawet to ich naturalne pochodzenie i wysoka trwałość nie zmusiłyby nikogo do ich kupowania. Ludzie lubią używać takich rzeczy, które dla nich samych są dobre. Kaszmir na szczęście taki właśnie jest, a jedną z jego najcenniejszych właściwości jest zdolność do efektywnego ogrzewania ciała. Nie bez powodu największy szał panuje na niego właśnie jesienią i zimą. Nie bez przyczyny z kaszmiru tworzy się głównie ciepłe swetry i golfy oraz drobne akcesoria, takie jak szaliki, czapki czy rękawiczki. Ubrania z kaszmiru fantastycznie chronią przed zimnem i to pomimo tego, że same w sobie potrafią być bardzo cienkie. Są ciepłe, a przy tym bardzo wygodne. Ten, komu zimą wiecznie jest za zimno, zdecydowanie powinien wypełnić swoją garderobę kaszmirem, by nosić go zawsze podczas tych najmroźniejszych dni.

Jak należy dbać o swetry z kaszmiru?


Pierwszym poważnym minusem kaszmiru jest jego wysoka cena, a drugim bywa to, że dość trudno się o niego dba. Może nie jakoś specjalnie trudno, ale na pewno nie tak łatwo jak o swetry wykonywane ze sztucznych tkanin. Kaszmir jest znacznie bardziej wymagający. Na pewno nie można tak po prostu wrzucić go do pralki i liczyć na to, że jakimś cudem nic złego się z nim nie stanie. Kaszmirowe ubrania każdorazowo powinny być prane ręcznie. Należy używać na nich bardzo delikatnych środków czyszczących (np. tych przeznaczonych do prania ubranek dziecięcych o właściwościach antyalergicznych) i warto też próbować je myć w zimnej wodzie, która nie będzie rozmiękczać włókna. Niektórzy zalecają też płukać swetry z kaszmiru w roztworze z niewielkim dodatkiem lanoliny. Ten trik ma sprawić, że ubrania będą gładsze i na dłużej zachowają swoją pierwotną formę, uzyskując jeszcze lepszą trwałość. Po praniu sweterki należy ułożyć na płasko aż do wyschnięcia. Nie wolno ich wieszać na suszarce. Taka metoda suszenia mogłaby bowiem doprowadzić do ich deformacji.

Każdy, kto dalej nie jest przekonany, dlaczego rzeczywiście warto wydać te większe pieniądze na prawdziwy sweter z kaszmiru, powinien chociaż raz sprawić sobie właśnie coś takiego. Wysoką jakość po prostu się czuje. A zdecydowanie można ją połączyć właśnie z kaszmirem.

One thought on “Wszystko o: swetrach z kaszmiru

  1. Sama nazwa tego materiału brzmi ekskluzywnie 🙂 Zgadzam się, że warto zainwestować w co najmniej jeden sweter z kaszmiru, materiał jest nieporównywalny z innymi.

Comments are closed.